Czyli, jak "WIELKI BRAT" patrzy na Ciebie w sieci 😉

Oczywiście za FREE.

Wstęp.

Zbudowanie strony to jedno, jednak wiedza na temat tego co się na niej dzieje to drugie. Dlatego postanowiłem małe co nieco o tym wspomnieć. Duża część osób (firm), posiadających swoje strony pomija kwestię monitoringu swojej witryny lub traktuje tę kwestię po macoszemu. Takie podejście w tym temacie jest w mojej ocenie kompletnie błędne, ponieważ z takich danych można się wiele dowiedzieć oraz wyciągnąć szereg bardzo istotnych wniosków. "Wszyscy" rzucają się w owczym pędzie na Google Analistics, jednak czy to jedyne i najbardziej OBRAZOWE rozwiązanie? Oczywiście, że nie, bo istnieje całe mnóstwo innych narzędzi, które można do tego zaprzęgnąć. Jednak sam przeorałem tego całe mnóstwo i większość dostępnych za free (w necie) mechanizmów jest do kitu, dlatego że:

  • często są bardzo okrojone,
  • pokazują przekłamane dane,
  • są mega skomplikowane,
  • albo...

Oczywiście ja sam również używam Google Analistics, jednak wpadłem na nowe całkiem fajne narzędzie, którym się właśnie chcę z Tobą podzielić. Wyobraź sobie jakby to było, gdyby oprócz tabelek, cyferek, wykresów i innych bardzo istotnych pierdołek mógł zobaczyć realnie, co i gdzie, gdzie i dlaczego odwiedzający Twoją stronę na niej robił. Taki "Wielki Brat", który monituruje wszystko co ma miejsce na Twojej stronie i w dowolnej chwili masz tego pełen podgląd i widzisz między innymi:

  • kiedy wszedł i skąd (IP),
  • jakie strony przeglądał i ile czasu na danej spędził,
  • z jakiego urządzenia,
  • system operacyjny,
  • i wiele innych...

A teraz wisienka na torcie! Narzędzie to nagrywa w czasie rzeczwistym wizytę na Twojej stronie i rejestruje wszystkie zdarzenia, które możesz zobaczyć w formie nagrania. Mało tego, przy odpowiedniej konfiguracji, która nie wymaga zbyt wiele wiedzy (napisz, jak co pomogę) możesz skonfigurować "mapowanie" strony i będziesz widział, które z elementów strony najbardziej interesują tych, którzy ją odwiedzają. Przy tej funkcjonalności widzisz, które z elementów strony są najbardziej "klikalne", a które nie i co za tym idzie możesz się zastanowić nad ich usunięciem lub innym wykorzystaniem tej powierzchni na stronie.

Funkcjonalność.

Nie będę opisywał jej w całości ponieważ sam ją narazie testuję, jednak krótko omówie podstawy.

"Heatmaps", tutaj możesz utworzyć mapę strony oraz podstron a system będzie je wówczas monitorował i wskazywał "gorące", czyli te nabardziej "klikalne" obszary Twojej witryny lub, np. bloga.

"Recordings", to zakładka, odpowiedzialna jest za nagrywanie wszystkich zdarzeń na stronie. Jak się okazuje, masz również możliwość zdefiniowania (dodania w wersji free) przynajmniej kilku stron do swojego panelu, które chcesz w ten sposób monitorować.

W sekcji "Feedback" jest możliwość definiowania sond oraz, np. zapytań do odwiedzających Twoją stronę. Dla przykładu, możesz się zapytać: "Czy pomożesz nam ulepszyć tę stronę?. Może czegoś na niej brakuje?". Tym samy prowokujesz swoich potencjalnych klientów do zaangażowania i masz możliwość zwiększenia konwesrsji.

Instalacja.

W dziale pomocy jest instrukcja jak osadzić kod w stronie. Ja jednak jeśli chodzi o WP dokopałem się wtyczki, dzięki której jest to dużo prostsze, ponieważ wystaczy w nią jedynie wkleić swoje ID w usłudze i śmiga ona momentalnie. Jednak jeśli natrafisz na jakieś kłopoty w tej materii daj znać a chętnie pomogę 😉

Podsumowanie.

Otóż, w mojej ocenie to fajne i całkiem użyteczne narzędzie, które nawet osobie początkującej nie powinno sprawić dużego kłopotu w użytkowaniu, a które może przynieść wiele cennych informacji + świetne uzupełnienie Google Analistics.

Jak z tego skorzystać?

Wystarczy, że klikniesz na pudełko poniżej:

Ciekaw jestem co o tym sądzisz i z góry dziękuję za każdy pozostawiony pod tym wpisem komentarz. Jeśli masz jakieś doświadczenie w stosowaniu w/w koniecznie podziel się swoją opinią.